Cesta:

Jak se bránit proti pylové alergii?

Pylová alergie je nejčastější příčinou alergické rýmy a její počet stále nerůstá.. Je pro ni typické spojení nosních příznaků silného vodnatého výtoku, svědění nosu a kýchání a příznaky očními při kontaktu s určitými typy pylů, na které je pacient alergický. Obraz polinózy dokreslují i příznaky kožní (výsevy zarudnutí, otoků kůže, kopřivkových pupenů po kontaktu s kvetoucí travou, zhoršení ekzému). Polinóza může imitovat i zánět hrtanu (chrapot a pálení v krku) a konečně se může projevit dráždivý, suchý, záchvatovitý kašel, který bývá i předzvěstí počínajícího astmatu. Dráždivý kašel nebo dušnost, která se zhoršuje po fyzické námaze si vyžaduje vyšetření plicních funkcí- spirometrii. Alergie bývá jen vzácně na jeden druh pylu, obvykle jde o přecitlivělost smíšenou, Období, ve kterém se pylové zrna ve vzduchu objevují a působí obtíže, závisí na době květu jednotlivých rostlin. V poslední době trvá pylové období již od února do konce září, vrchol sezóny bývá v období od května do července.

Úplně se vyhnou kontaktu s rostlinnými pyly je prakticky nemožné. Pokud již k rozvoji obtíží dochází, je třeba včas podat lék na ztlumení alergické reakce v dávce předepsané lékařem. Přecitlivělost vůči pylům lze snížit podáváním pylových vakcín v kapkové nebo injekční formě. Tato léčba musí být vždy ordinována odborným lékařem a má význam jen v případě, že se podává dlouhodobě a přesně podle předepsaného schématu.

Rady pro pylové alergiky

 • Poznejte své alergeny
 • Sledujte pylový kalendář a pylové zpravodajství(aktuální zprávy a předpověď v rozhlasu, TV, tisku, na www.pylovasluzba.cz, ověřte si pylovou situaci v místech, kam pojedete na dovolenou či služební cestu
 • Nejezděte v autě, autobusu a vlaku s otevřenými okny
 • Omezte vycházení a pobyt ve volné přírodě v době pylové sezóny, hlavně v době suchého a větrného počasí. Nesekejte trávu!
 • Omezte větrání otevřeným oknem, zejména v pozdním odpoledni a navečer, kdy stoupá koncentrace pylů v ovzduší. Větrejte především ráno a v období krátce po dešti. Nespěte u otevřeného okna.
 • Zvyšte osobní hygienu, sprchování, mytí vlasů. Venku používejte sluneční brýle a pokrývku hlavy, po návratu domů odložte svrchní oblečení( a doma jej pak už nepoužívejte).
 • Vyhýbejte se potravinám, které mohou obsahovat pylová zrnka(některé čaje, med apod.)
 • Pobyt v přímořských oblastech je vhodný, protože je zde malá koncentrace pylů, pro hory to platí až od výšky nad 1600m.n.m.

Jedna odpověď

 • Jana Růžičková píše:
  Dobrý den, syn chodí na vakcíny proti pylové alergii na trávy- asi jeden rok, takže nyní po 6 týdnech. Chtěla bych se zeptat, kdy je vhodné očkovat?- povinné očkování v 10 letech, a také nás čeká operace nosní mandle, tak jak vše správně načasovat, aby toho na něj nebylo moc. Děkuji velice za odpověď

Napište nám

*

Poznámka: Protože komentáře jsou redakčně kontrolovány, jejich publikování může být opožděno.

Nahoru ^