Cesta:

Souhrn opatření proti roztočům a jejich alergenům

Okem neviditelní roztoči bytového prachu vylučují do našeho domácího prostředí výměšky, které mají vysokou schopnost alergizovat a poškozovat výstelku dýchacích cest. Pobyt v prostorách obsahujících významné množství roztočových alergenů může vést k onemocnění průduškovým astmatem, chronickou rýmou s nosní ne průchodností a atopickým ekzémem a dalším poruchám. Účinná opatření proti roztočům a jejich alergenům jsou základním doporučeným způsobem léčby uvedených nemocí. U osob s výskytem těchto onemocnění v příbuzenstvu je možné se pokusit protiroztočovými opatřeními, doplněnými o správnou životosprávu a vhodnou výživu, rozvoji uvedených chorob zabránit.

I. skupina – opatření nezbytně nutná.

Pozornost zaměřte v první řadě na hlavní zdroj roztočů bytového prachu – ložnici a lůžko.

 • Uzavřete matrace, přikrývky a polštáře do speciálního povlečení, které je nepropustné pro roztoče i roztočové alergeny.
 • Ochranné povlaky matrací není možné účinně nahradit žádným jiným opatřením. Polštáře a pokrývky lze místo speciálního povlečení ošetřovat pravidelným praním. Aby však byl tento náhradní postup skutečně účinný, je třeba prát každý týden ve vodě nejméně 60 oe horké.
 • Pravidelně a často by se mělo prát také všechno ložní povlečení.
 • Odstraňte z postele vycpané hračky s textilními povrchy a další špatně omyvatelné vycpané předměty. Pokud takové hračky v ložnici zůstávají, mají se také často prát.
 • Textilie nepropustné pro roztočové alergeny musí být ze speciálních materiálů, vyrobených pouze k tomuto účelu. Účinná, kolegiemi špičkových expertů prověřená látka, utkaná speciální technologií z mikrovláken, má značku Pristine. Odlišit opravdu účinné protiroztočové prostředky od plejády komerčních výrobků, které jsou z hlediska ochrany před alergií bezcenné, je pro neodborníka obtížné.
 • Aby bylo povlečení nepropustné pro roztočové alergeny funkční a použitelné, musí být zhotoveno ze speciálních textilií, vyrobených pouze k tomuto účelu. Byly prověřeny řadou vědeckých pracovišť na světě. Značky materiálů s příznivými závěry testů nesou název Pristine (USA), Mission: Alergy (USA) a Goretex (GB). Odlišit účinné protiroztočové prostředky od plejády komerčních výrobků, které jsou z hlediska alergií bezcenné, je pro neodborníka obtížné.
 • Aby bylo povlečení nepropustné pro roztočové alergeny funkční a prakticky použitelné, musí se vyznačovat pravidelnou ultrastrukturou mikrovláken, kde velikost mezer nepřesahuje deset mikronů.

II. skupina – opatření vhodná a doplňující.

Bez realizace opatření I. skupiny nejsou tato opatření dostatečně účinná.

 • Doporučujeme jednoduché zařízení místností, umožňující snazší úklid a stírá- ní prachu.
 • V místnostech snižujte relativní vlhkost vzduchu, nejlépe na hodnotu přibližně 50%.
 • Opatření této skupiny se týkají celého bytu, nejvíce však opět ložnice.
 • Koberce je nejlepší odstranit. Nejvhodnější jsou podlahové krytiny stíratelné navlhko.
 • Ostatní bytový textil, zejména závěsy a přehozy, doporučujeme co nejvíce omezit.
 • Nábytek je vhodnější volit nečalouněný a nepotažený látkou.
 • Šaty a jiné předměty zadržující prach uzavírejte ve skříních.
 • Při úklidu nejdříve setřete prach v celé místnosti navlhko.
 • Tam, kde je to možné, přestěhujte ložnici ze suterénu do vyššího patra.
 • Děti by si neměly hrát ani skákat na postelích a pohovkách a dělat „polštářové války“.

III. skupina – opatření náhradní a pomocná.

Doporučeno v případě ponechání koberce, čalouněného nábytku a textilních předmětů.
Ani sebepečlivější údržbou koberců a čalouněného nábytku nelze dostatečně snížit množství roztočových alergenů v místnosti. Pokud si je však přesto v bytě ponecháte, doporučujeme:

 • Často luxovat koberce a čalouněný nábytek vysavačem vybaveným sáčky se zdvojenými stěnami a HEPA filtrem.
 • Ošetřovat koberce a polstrovaný nábytek akaricidy (přípravky na zabfJení roztočů). K hubení roztočů však může být účinnější vystavovat koberce na několik hodin mrazu nebo slunci a poté důkladně vyklepat.
 • Bytové textilie by měly být z lehkého materiálu, který snáší časté praní při teplotě nejméně 60oC.
 • Hračky s textilním povrchem je nutné pravidelně prát v horké vodě. Další možností je hračky vymrazit po dobu 24 hodin a poté vyprat (z důvodu odstranění alergenů).
 • Není vhodné polehávat na čalouněném nábytku, kobercích nebo dokonce pod postelemi.

Bylo vědecky zjištěno, že k dostatečnému snížení množství roztočových alergenů a tím i k příznivému zdravotnímu účinku mohou postačit i samotná, dobře provedená opatření 1. skupiny. Naproti tomu opatření II. a III. skupiny sama o sobě nemohou množství alergenů účinně ovlivnit. Jsou však vhodná jako doplnění opatření 1. skupiny.

3 komentáře

 • Marcela Hájková píše:
  Dobrý den paní doktorko, prosím o radu ohledně Pristine potahů, čističky a ev.vhodnosti léčby. Syn je astmatik alergický na prach a roztoče. Byl do 18 let léčen, potom 10 let nebral léky, jen měl Ventolin spray pro jistotu u sebe a nyní v 29 letech má v noci dechové potíže. Proto šel na alergologii, kde ho objednali až na konec srpna a odeslali k obv. lékaři. Ten udělal RTG- nález neg. a předepsal Berodual N roztok k inhlalaci 3x denně a Pulmicotr turbohaler 200mikrogramů 2x denně. Četla jsem si Vaše protiroztočová opatření a zjistila, že musím koupit Pristine povlak nebo,Pristine cacenderet, který je méně prodyšný, ale nepropoští ještě menší částice než pristine. Prosím který byste doporučila? Uvažovali jsme i o čističce vzduchu od firmy IQ Air 250, pokud by mu mohla pomoci, a proto se chci zeptat i v tomto na Váš názor. Již v dětství odstranili koberce, čalouněný nábytek ,koupili vyvařovací lůžkoviny a matraci dali do potahu voděnepropustného z vnější strany a parapropustného z vnitřní strany od firmy Purtex, vytíráme na vlhko. Doufám, opatření zlepší sechové potíže. Z léčby mám obavy, z vedlejších účinků. Předem děkuji za radu. M. Hájková
 • Aneta Vandová píše:
  To Marcela Hájková: Dobrý den, přečetla jsem si vaše dilema s povlaky. Nejlepší byste měla povlak z nanovlákna, mají 99,9% záchyt, menší póry než pristine, ale zároveň jsou prodyšné. Dělá jej například česká firma nanoSPACE, ale nejspíš najdete i další výrobce. Dejte si ale pozor, ať je to opravdu z nanotkaniny a ne „na bázi nanovlákna.. “ či podobný obrat, kdy to je jen marketingový tah. Modernější variantu bych doporučila povlečení a prostěradlo z nanobavlny, kdy nepotřebujete povlaky, ale stačí vám povlečení. S pozdravem, Aneta.
 • Pavel Řezáč píše:
  Dobrý den, po zjištění možností nákupů mě překvapilo, že se skutečně jedná o povlaky, na které se ještě dá povlečení. V povlečení již žádní roztoči nejsou? Raději bych koupil nepropustné povlečení, případně i peří nechal přefoukat do nepropustné „sýpkoviny“, ale tyto možnosti jsem nenašel. Děkuji Pavel

Napište nám

*

Poznámka: Protože komentáře jsou redakčně kontrolovány, jejich publikování může být opožděno.

Nahoru ^