Souhrn opatření proti roztočům a jejich alergenům
Okem neviditelní roztoči bytového prachu vylučují do našeho domácího prostředí výměšky, které mají vysokou schopnost alergizovat a poškozovat výstelku dýchacích cest. Pobyt v prostorách obsahujících významné množství roztočových alergenů může vést k onemocnění průduškovým astmatem, chronickou rýmou s nosní ne průchodností a atopickým ekzémem a dalším poruchám. Účinná opatření proti roztočům a jejich alergenům jsou základním doporučeným způsobem léčby uvedených nemocí. U osob s výskytem těchto onemocnění v příbuzenstvu je možné se pokusit protiroztočovými opatřeními, doplněnými o správnou životosprávu a vhodnou výživu, rozvoji uvedených chorob zabránit.
I. skupina – opatření nezbytně nutná.
Pozornost zaměřte v první řadě na hlavní zdroj roztočů bytového prachu – ložnici a lůžko.
- Uzavřete matrace, přikrývky a polštáře do speciálního povlečení, které je nepropustné pro roztoče i roztočové alergeny.
- Ochranné povlaky matrací není možné účinně nahradit žádným jiným opatřením. Polštáře a pokrývky lze místo speciálního povlečení ošetřovat pravidelným praním. Aby však byl tento náhradní postup skutečně účinný, je třeba prát každý týden ve vodě nejméně 60 oe horké.
- Pravidelně a často by se mělo prát také všechno ložní povlečení.
- Odstraňte z postele vycpané hračky s textilními povrchy a další špatně omyvatelné vycpané předměty. Pokud takové hračky v ložnici zůstávají, mají se také často prát.
- Textilie nepropustné pro roztočové alergeny musí být ze speciálních materiálů, vyrobených pouze k tomuto účelu. Účinná, kolegiemi špičkových expertů prověřená látka, utkaná speciální technologií z mikrovláken, má značku Pristine. Odlišit opravdu účinné protiroztočové prostředky od plejády komerčních výrobků, které jsou z hlediska ochrany před alergií bezcenné, je pro neodborníka obtížné.
- Aby bylo povlečení nepropustné pro roztočové alergeny funkční a použitelné, musí být zhotoveno ze speciálních textilií, vyrobených pouze k tomuto účelu. Byly prověřeny řadou vědeckých pracovišť na světě. Značky materiálů s příznivými závěry testů nesou název Pristine (USA), Mission: Alergy (USA) a Goretex (GB). Odlišit účinné protiroztočové prostředky od plejády komerčních výrobků, které jsou z hlediska alergií bezcenné, je pro neodborníka obtížné.
- Aby bylo povlečení nepropustné pro roztočové alergeny funkční a prakticky použitelné, musí se vyznačovat pravidelnou ultrastrukturou mikrovláken, kde velikost mezer nepřesahuje deset mikronů.
II. skupina – opatření vhodná a doplňující.
Bez realizace opatření I. skupiny nejsou tato opatření dostatečně účinná.
- Doporučujeme jednoduché zařízení místností, umožňující snazší úklid a stírá- ní prachu.
- V místnostech snižujte relativní vlhkost vzduchu, nejlépe na hodnotu přibližně 50%.
- Opatření této skupiny se týkají celého bytu, nejvíce však opět ložnice.
- Koberce je nejlepší odstranit. Nejvhodnější jsou podlahové krytiny stíratelné navlhko.
- Ostatní bytový textil, zejména závěsy a přehozy, doporučujeme co nejvíce omezit.
- Nábytek je vhodnější volit nečalouněný a nepotažený látkou.
- Šaty a jiné předměty zadržující prach uzavírejte ve skříních.
- Při úklidu nejdříve setřete prach v celé místnosti navlhko.
- Tam, kde je to možné, přestěhujte ložnici ze suterénu do vyššího patra.
- Děti by si neměly hrát ani skákat na postelích a pohovkách a dělat „polštářové války“.
III. skupina – opatření náhradní a pomocná.
Doporučeno v případě ponechání koberce, čalouněného nábytku a textilních předmětů.
Ani sebepečlivější údržbou koberců a čalouněného nábytku nelze dostatečně snížit množství roztočových alergenů v místnosti. Pokud si je však přesto v bytě ponecháte, doporučujeme:
- Často luxovat koberce a čalouněný nábytek vysavačem vybaveným sáčky se zdvojenými stěnami a HEPA filtrem.
- Ošetřovat koberce a polstrovaný nábytek akaricidy (přípravky na zabfJení roztočů). K hubení roztočů však může být účinnější vystavovat koberce na několik hodin mrazu nebo slunci a poté důkladně vyklepat.
- Bytové textilie by měly být z lehkého materiálu, který snáší časté praní při teplotě nejméně 60oC.
- Hračky s textilním povrchem je nutné pravidelně prát v horké vodě. Další možností je hračky vymrazit po dobu 24 hodin a poté vyprat (z důvodu odstranění alergenů).
- Není vhodné polehávat na čalouněném nábytku, kobercích nebo dokonce pod postelemi.
Bylo vědecky zjištěno, že k dostatečnému snížení množství roztočových alergenů a tím i k příznivému zdravotnímu účinku mohou postačit i samotná, dobře provedená opatření 1. skupiny. Naproti tomu opatření II. a III. skupiny sama o sobě nemohou množství alergenů účinně ovlivnit. Jsou však vhodná jako doplnění opatření 1. skupiny.